Chov a chovná fena

 

Mějte prosím na mysli, že naše povídání o chovu se odvíjí od kvality odchovu a ne od výše vložených financí, času a úsilí. Nečekáme od žádného vrhu nějaké výdělky, ale chceme o sobě směle říci, že jsme Chovatelé.

 

Výběr partnera

Chovný pes a chovná fena neznamená, že mají oba dva všechny klady. Ne každý tvor má i své zápory. Dokážeme-li si přiznat co je na naší fence negativní nebo horší, ať z hlediska exteriéru, práce či povahy, dokážeme tím pádem vybrat lépe partnera a pokusit se nedostatky u štěňat zmírnit. Pro nás to znamená dvě věci – musíme vědět, čeho chceme dosáhnout a být kritičtí k sobě i k jiným (stačí jen v duchu).  Druhou podmínkou je, nehledět na výsledky námi vyhlédnutého otce, ale pečlivě sledovat výsledky jeho sourozenců a rodičů.  Nejjistější je postupovat stejně jako při liniové plemenitbě – „pasovat“  linii ženicha na otce naší feny.    Pokud máme vybráno, čeká nás dohoda s majitelem psa.  Je nutno si dohodnout  nejen cenu za krytí , ale i kdy přijedete, zda budete překrývat, bohužel dnes  je dobré se dohodnout i zda bude pes krýt nebo inseminovat (dnes velká móda, která vám může zkomplikovat první krytí), zda budete ubytovaní u majitele psa nebo si máte zajistit hotel, majitel psa může chtít i štěně za krytí místo peněz – musíte si dohodnout právo výběru, atd, atd. Pořádek dělá přátele, proto se vyptejte na vše možné, ať vás potom situace nepřekvapí.                                                                                                                                       

 

Hárání

Fena hárá obvykle 18-21 dnů, ale ochotna přijmout psa a být oplozena je schopna jen několik dnů (hodní jazykové tvrdí 12-14 den, ale to je statistika, ne pravdivý údaj).  Existuje mnoho „zaručených“ metod, které umí stanovit přesné dny, ale bohužel většinou jsou právě  příčinou  častého nezabřeznutí.  Tak jak tedy opravdu postupovat?  První fáze (ZHRUBA!!) trvá 7-12 dnů a mívá krvavě červenou barvu, fena zpravidla psy odmítá, i když je pro ně přitažlivá. Ke konci tohoto období je nejlépe nechat stanovit hladinu progesteronů, nejlépe 3x, a tím napomoci určit správný den krytí.  V druhé fázi se výtok začne měnit – je lepivější, hnědne a zesvětlává – přichází plodné období, které trvá (ZHRUBA!!) 4-7 dnů a fena je ochotná k páření.  Zde je nutno dodržovat nejpřísnější bezpečnostní opatření, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí.  Správný den mimo barvy a progesteronů můžeme také ověřit fyzickým dotykem.  Uchopíme mezi palec a prostředník zvnějšku vulvu feny a ukazováčkem do vulvy několikrát zlehka klepneme. Je-li správný den, fena dá ocas do vodorovné polohy a natočí jej na stranu (či-li usnadňuje psovi přístup).

 

Krytí

O tom bylo již napsáno mnoho kapitol, ale vycházíme-li ze zkušeností, je většina rad na papíře stejně v reálném čase k ničemu. Proto od nás zde jen několik zásad:

1.       U každého!  krytí  by měl být zkušený člověk,  nejlépe ten, kterého  krycí pes uznává.

2.       Zkušený chovatel – majitel feny neznamená, že bude při krytí umět pracovat se psem.

3.       Čumilové  a nervózní lidé ať jdou někam na kávu a u krytí zůstanou ti co tam patří.

4.       Trpělivost  a klid je nejdůležitější  součástí krytí.

5.       U prvního krytí je dobré psovi pomoci při zasunutí penisu, on rychleji přijde na to, o co vlastně jde.

6.       Nikdy nespojujte jedince, kteří oba  kryjí  poprvé, můžete je zkazit na celý život.

7.       První krytí je pro fenu bolestivé – počítejte s tím a držte ji.

8.       Po krytí (několik vteřin) přijde svázání   (cca 20 minut). Je důležité v této fázi je oba dva přidržet až do doby samovolného rozvázání.

9.       Zajistěte  jim  dostatek vody, psovi ponechejte čas na očištění.

10.   Feně musíte  15-30 minut zabránit skákat a vymočit se, neboť může dojít k vytlačování semene z pochvy.

 

Březost

Nastává nám období radostného čekání a příprav. Březí fena se mění, nejprve přicházejí změny povahové – u každé feňulky jiné. Některá se zklidní, jinak naopak, jedna vyžaduje více mazlení, druhá vyhledává samotu. Změny ovšem probíhají, i když fena nezabřezla a přišla jen tzv. falešná březost. Proto je dobré, cca 28 den po nakrytí obětovat pár korun a absolvovat vyšetření feny sonografem. Dobrý lékař nám řekne i přibližný počet štěňat. Stojí to opravdu jen několik stovek, což je téměř stejně, jako kdyby jste fence ten měsíc do porodu přilepšovali. Je to metoda spolehlivá a bezbolestná.  Řekne-li nám veterinář, že opravdu fena zabřezla, musí nastoupit změna jídelníčku. V druhé polovině březosti  stoupne spotřeba krmiva zhruba o  1/3 – ½.  Krmíte-li granulemi, přecházíme  na krmivo určené březím fenám, krmíme-li masem, musíme rovněž přidat. Pozor!!  Tvorbu mléka nepodporuje mléko, nýbrž hodnotné bílkoviny!! S přibývající březostí stravu dělíme do více dávek za den.   Důležitou součástí březosti je i pohyb. V první polovině má fena normální zátěž, na jakou je zvyklá.  V druhé polovině fenu již šetříme, ale to neznamená, že nemůže na procházku. Nesmí pouze moc skákat, nic těžkého tahat, nesmí prochladnout.  Dovolte v této době fence, aby na vycházkách sama určila tempo, ale nedovolte jí, aby zrušila úplně pohyb!!  V posledním týdnu chystáme vše potřebné k porodu. Nejprve nainstalujeme porodnici a do ní občas zavedeme fenu, nejlépe s nějakým pamlskem a naší chválou. Je pro nás dobré, když si na porodnici zvykne a nám se podaří ji potom přesvědčit, aby šla rodit rovnou tam.

 

Porodnice

Každý chovatel má své zvyky, představy a možnosti, takže určitě bude každá porodnice vypadat jinak.  My se pokusíme popsat to, co se nám i mnohým našim známým nejlépe osvědčilo. Je to dřevěná bedna, bez podlahy a  víka, či-li vlastně deskami ohraničený prostor, ve kterém má fena dostatek místa k natažení  i otočení.  Dno pokryjeme nejprve polystyrenem, na něj dáváme igelitovou plenu a staré, vyřazené deky nebo prostěradla.  Někdo dává matrace, slámu, papíry ze skartovačky, piliny, prostě jak je kdo zvyklý. Nám se osvědčily deky a prostěradla. Při porodu používáme ty nejhorší - přijdou vyhodit, později je pereme. Měníme prostředí pod štěňaty  nejméně dvakrát denně, protože máme radost když voní mlékem a nepáchnou močí. Nad porodnicí máme umístěnou poličku, ve které je připraveno vše, co bychom mohli eventuálně potřebovat u porodu, abychom to měli okamžitě při ruce:

-           Desinfekce

-          Nastříhané kusy plátna (papírové vaty, buničiny…)

-          Hedvábí – nit na podvázání pupeční šňůry

-          Nůžky

-          Pean

-          Mokré ubrousky na naše ruce (příp. mokrý ručník)

-          Barevné mašle na označení štěňat

-          Sešit, tužka

-          Váha na zvážení štěňat

-          Košík na přechovávání štěňat u porodu

-          Čistá podestýlka na výměnu po porodu

-          Telefonní číslo zkušeného chovatele a veterináře (domluvené, že můžete volat)

-          Teploměr na měření teploty vzduchu v porodnici

Je nutné mít porodnici samozřejmě čistou, ale také zde musí být zdroj světla a tepla a nejlépe i prostor, kde si může chovatel odpočinout.

 

Porod

Mezi  příznaky blížícího porodu patří projev neklidu,  stálé ulehávání a zase vstávání, většina fen hrabe –„dělá si pelech“. Některé odmítají 24 hodin před porodem stravu. Často močí, zrychleně dýchá, citlivější fenka může i zvracet. Břicho je snížené – jakoby spadlo dolů. Přezka je zduřelá, někdy se objevuje nazelenalý výtok, mnohdy se již spouští „mléko“.  Stadium přípravy trvá někdy půl hodiny, někdy i několik hodin. Fenku uklidňujeme a pokud možno již ji neopouštíme.  Bezprostřední začátek porodu poznáme podle silných stahů, fena napíná zadní nohy, vytéká první plodová voda. Vzápětí na to vychází první štěně. , některé hlavičkou a předními končetinami, některé zadečkem. Ani jedna z těchto poloh není na závadu.  Jakmile štěně vyjde, fena prokousne plodový obal, překouše pupeční šňůru, vylíže ze štěněte zbytky plodové vody a obal sežere.  Vzhledem k domestikaci je možná spolupráce s fenou.  Protrhnout plodový obal, držet štěně hlavou dolů, aby nevdechlo zbytek tekutiny a rychle nos a tlamičku vytřít.  Hlavičku držíme mezi prsty tak, aby se nepřelomil krček. Podvážeme pupeční šňůru cca 1,5cm od těla a přestřihneme ji. Obal vyhodíme.  V různých intervalech (cca od 5 minut do 2 hodin) jdou další štěňata.  Očištěné štěně zvážíme, označíme a přiložíme feně ke struku.  Každé štěně má  teď dvě důležité věci, které se musejí stát. Napít se prvního mléka, tzv. kolostra . Nejen že je pro štěně důležitou složkou, která mu pomáhá přežít a okamžitě nabrat sílu, ale jeho sání vyvolává u fen stahy a lépe jde na svět další bráška či sestřička. Druhým nezbytným úkolem je vyjití prvního výkalu – tzv. smolky. K tomu mu pomáhá fena masáží bříška. Mimo štěňat odchází z feny i lůžka. Počítejte je, kolik štěňat tolik lůžek!! Pokud ne, poraďte se s veterinářem, může dojít k otravě.  Říká se, že část lůžek má fena sežrat aby byla dobrá matka. Nevíme, známe mnoho fen, které rodily císařem (či-li nic nesežraly) a byly vynikající matky a naopak, jsou feny, které lůžka sežraly a dobrými matkami se nestaly. My lůžka vyhazujeme, vyhneme se tak zbytečnému poporodnímu průjmu.

 

Štěňata po porodu

Zdárně máme porod za sebou, zapsány všechny váhy a případné poznámky, štěňátka jsou očištěná, najezená, fena v klidu vedle nich spí. Pokud nechceme stále měřit teplotu v porodnici a matku rušit, můžeme se řídit štěněcím instinktem. Pokud je malinkým moc  horko – rozlézají se, pokud jim je zima, choulí se příliš na sebe. V této době  je pro ně zima velkým nebezpečím (nemají sílu k jídlu) a hlavně nemohou být  vystavena průvanu, je to nejhorší nepřítel.  Péči o štěňata necháme zcela na feně, pouze v případě mnohopočetného vrhu se podělíme s fenou o krmení – střídáme štěňata u feny a na láhvi. Štěňata pravidelně vážíme –nejlépe každý den – a nepřibírají-li dostatečně, začneme přikrmovat. Může se stát, že má fenka mléka málo nebo jej má slabé. Nebudeme míchat žádné osvědčené recepty, ale použijeme sušenou náhražku mléka pro štěňata. Na trhu je již dost osvědčených značek, abychom nemuseli riskovat naši alchymii. V žádném případě nepodávejte štěněti kravské mléko!! Nebezpečím pro štěňata je i průjem. Řídký průjem štěně odvodňuje, takže nechat jej 24 hodin průjmovat je poměrně velký hazard, který může vést až k úhynu štěněte.  Zhruba za 3 týdny začneme i kojené štěňata přikrmovat. Můžeme použít štěněcí kaše, které jsou již dnes k dostání. Později přejdeme k namočeným granulím, případně masu s přílohami.  V té době již štěnda začínají opouštět porodnici, nemotorně „chodí“  zkoumat své okolí, objevují se zuby a nám nastává nejkrásnější, ale nejpracnější období s našimi mrňousky. Od čtvrtého týdne se již učí všemu potřebnému pro život (bohužel mnohdy i tomu nepotřebnému). Je to tzv. socializační fáze jejich života , kde mu k učení pomáhá instinkt a zvědavost a směr určuje máma a chovatel. Každá hra má zde svůj účel a dává štěněti podněty do života. I vy by jste se měly do této části života zapojit a seznamovat štěňata s lidmi, s různými úkony, situacemi. No a co nás ještě čeká je příprava na prodej. Dobrý chovatel má odčerveno, nevakcinováno, připravenou „výbavičku“ na cestu. Inzeráty již jistě přilákaly nové majitele, tak jim nachystejte alespoň základní informace o plemeni, péči o štěně a životě, který je s vaším miláčkem čeká.

 

Fena po porodu

Jedním z našich úkolů bude několik prvních dnů přesvědčit fenu, že se musí jít vyvenčit. Většina fen nechce porodnici vůbec opustit, často se musí použít i přísný povel. Dbejte na to, aby alespoň 3x za den se šla fenka vyvenčit.  Je to nutné pro její zdraví – vždyť denně napolyká mnoho výkalů a moče svých dětiček, které neustále čistí. Zde pozor, nemáte-li vaši zahradu a jdete ji vyvenčit mimo dům, před vstupem do porodnice jí otřete i struky.  První dny se fenka  sama tzv. čistí – odchází z ní nazelenalý výtok. Je-li zde hnis nebo výtok silně zapáchá, poraďte se s vaším veterinářem.  Pozor nejde-li výtok vůbec, je to rovněž špatně!!.  Je dobré jí občas změřit i teplotu, neboť bývá většinou dobrým indikátorem býčího se problému. My dokonce jezdíme po porodu hned na sono, abychom měli jistotu, že je uvnitř stoprocentně čistá. Úskalím u kojících fen bývá strava. První dny některé feny stravu odmítají , ale cca třetí den už by měly všechny žrát. Dokonce až trojnásobek své krmné dávky. Krmíme několikrát denně kvalitní stravou a vždy dbáme na složení – vše co fena sežere, půjde přes mléko do štěňat!!!  Dbáme tedy nejen na množství, ale také na kvalitu. Některé feny si nehodlají dávku později upravit – pozor po odstavu na překrmení.

 

Štěňátka odchází a vy můžete unavenou matku i sebe dát do pořádku a těšit se na další vrh!

 

 

Diskusní téma: Chov a chovná fena

John

Datum: 05.12.2016 | Vložil: Smithf449

Howdy would you mind sharing which blog platform you're working eagdgcfkcegadbed

Přidat nový příspěvek