Onemocnění štítné žlázy


Kde se nachází štítná žláza?
Štítná žláza se skládá ze dvou laloků v přední částí krku nad hrtanem, v blízkosti průdušnice.

Jak funguje?
Štítná žláza produkuje hormony - hormony štítné šlázy. Hormon Tetraidothyronine (Thyroxin nebo T4) a Triiodothyronine (T3) jsou dva nejdůležitější. Jejich základní funkce je produkce látky thyroxin - hormon štítné žlázy, který pomáhá v těle psa, aby jeho organismus správně fungoval.

 

Jakým způsobem je tvořen hormon štítné žlázy a jakou funkci má v těle?
Tyto hormony jsou přímo nezbytné pro život a mají mnohonásobné účinky pro metabolismus v těle, pro růst a pro vývoj. Hormony štítné žlázy jsou také ovlivněné produkcí hormonu dalších dvou orgánu:
a) hypofýzou, která je umístěná ve spodině lebeční a produkuje hormon TSH, který stimuluje funkci štítné žlázy.
b) hypothalamusem, malá část mozku nad hypofýzou a produkuje hormon Thyrotropin - TRH

U zdravého psa se hormony štítné žlázy vylučují pozvolna do krevního oběhu a regulují metabolismus psa. Štítná žláza produkující nedostatek hormonu (Hypothyroidismus) může vést ke zpomalení metabolismu. Přebytek produkce (Hyperthyroidism) může vést až příliš aktivnímu metabolismu. Hyperthyroidism není příliš rozšířena a většinou jsou postiženi psi, kteří jsou zasaženi nádorem na štítné žláze. V této situaci T4 bude nad hladinou normálu a TSH pod hladinou.

Co to je Hypothyroidism?
Hypothyroidism je poměrně časté vnitřní onemocnění u psů. Je to stav, kdy pes má nedostatek hormonů štítné žlázy v krevním oběhu. Jak jsme již zmínili, hormon štítné žlázy reguluje metabolismus, a tím pádem má vliv na skoro všechny orgány v těle. Hypothyroidism je způsoben nedostatečnou funkcí štítné žlázy a nejčastější příčinou nefunkčnosti štítné žlázy je její autoimunní zánět (předpoklad 90% případů) a klinické příznaky se objevují kolem 2-5 roku života. Snížená produkce hormonů štítné žlázy je také vázána s degenerací nebo ustání funkce štítné žlázy.

Testy
Testy štítné žlázy a protilátek by se měly provádět a sledovat i u zdánlivě zdravých zvířat, aby se zhodnotil stupeň jejího zdraví pro chov. Běžné testy hodnotí funkci štítné žlázy měřením hladiny hormonu v krvi a to celkovou hladinu T4 a T3, a uvolněné T4 a TSH.

Co to je T3, T4, TSH, TgAA?
Toto jsou testy, na základě kterých se hodnotí funkce štítné žlázy měřením hladiny hormonu štítné žlázy v krvi.

a) T3 a T4 úrovně se používají k zhodnocení funkce štítné žlázy
b) cTSH (canine Thyroid Stimulation Hormone) test, je v tuto chvíli test "zlatý standard", který měří funkci štítné žlázy. V tomto testu se měří hladina T4 v krvi před a šest hodin po podávání TSH
c) TgAA (Thyroglobulin Autoantibodies) - tento test ukazuje přítomnost autoimunního procesu v štítné žláze psa.

Co způsobuje Hypothyroidismus?
Příčiny Hypothyroidismu se můžou rozdělit na Primární, Sekundární a Terciální.
Primární příčiny jsou nejčastější a jsou spojené se štítnou žlázou jako takovou.
Sekundární příčiny jsou spojené s hypofýzou, jako například nedostatek TSH.
Terciální příčiny, jako je například nedostatek TRH, jsou spojené s Hypothalamem.
Vysoké procento psů onemocní Hypothyroidismem následkem napadení štítné žlázy vlastním imunitním systémem. Nejméně 50% postižení zvířat Hypothyroidismem je způsobeno lymfocytickým zánětem štítné žlázy. Výsledek toho je postupný zánik funkce buněk štítné žlázy, které produkují, ukládají a vylučují tyroxin - hormon štítné žlázy. Autoimunní zánět štítné žlázy je nejčastější příčina Hypothyroidismu u psů. Psi, kteří jsou v prvním roce života negativní, mohou se stát pozitivními i až ve věku 6-ti let. Proto je potřeba testy provádět každý rok nebo dva, aby se zjistilo, jestli se nevyvinulo onemocnění u toho daného zvířete.

Mnoho léků může ovlivnit funkci štítné žlázy.Méně jak 5% případu onemocnění Hypothyroidismem je spojeno s onemocněním hypofýzy. Hypothyroidismus také může být vyvolán i dlouhodobým podáváním glukokortikoidů (steroidu).
Toxické a chemické konzervační látky
Nedostatek nebo nerovnováha výživných látek
Vrozené vady
Dědičná predispozice
Infekce bakteriemi druhu streptokoků, staphylokoků a pneumokoků
Nahromaděný stres

Hypothyroidismus může vykazovat velkou škálu různých obvyklých a neobvyklých symptomů. V každém případě není známo, zda přesná hladina thyroxinu, která proudí v těle, stojí za nimi. Jiné krevní testy mohou ukazovat výsledky pro jiné nemoci, např.: Cushingova choroba (její charakteristika je nadměrná produkce steroidu) nebo cukrovka, která může ukazovat nízkou hladinu hormonu štítné žlázy v krvi. Každopádně, pokud zjistíme tato onemocnění, můžeme vyloučit léčbu na onemocnění Hypothyroidismem. Ostatní nemoci, jako jsou nedostatečná funkce ledvin a jater, selhání srdce nebo poruchy imunitního systému, mohou také hladinu hormonu štítné žlázy snížit a pak nazýváme onemocnění Eutyroid syndromem.

Jaké jsou symptomy?
Všechny abnormality přítomné na kůži, jsou typickými příznaky onemocnění. Suchá srst, nedostatek srsti, velmi často na ocase ("krysí ocas"), zadních končetinách nebo na bocích (který ale není z důsledku škrábání), řídnutí srstí po celém těle, nadměrné línání, maštění kůže, bakteriální záněty kůže, nadměrná pigmentace kůže, lhostejnost (pes by se akorát povaloval), nadměrné spaní, hledání teplého místa, kde se může stočit do klubíčka, přibíraní na váze i když není zvýšen příjem potravy, svalová nebo nervová slabost, abnormální oběh tepla v těle, nebo nepřítomnost oběhového tepla, falešná březost, neplodnost, chronický zánět uší, záchvaty, lícní opuchlost ("smutný výraz"), náhlé změny v povaze. Tyto klinické příznaky se vyvíjejí postupně a jsou patrny, kdy 75% štítné žlázy už není funkční.

Jak diagnostikovat Hypothyroidismus?
Hypothyroidismus se prokazuje krevními testy, kterými se měří hladina hormonů štítné žlázy. Existuje mnoho druhů testů. U T4 a TSH a FT4D můžeme říct, že jsou jedny z nejlepších pro diagnostikování hypothyroidismu, ale nejsou schopny odhalit jeho příčinu. TgAA (Thyroglobulin Autoantibody), který přesně určuje lymfocytický zánět štítné žlázy. Tyto tři testy, pokud se dají dohromady, dávají nejlepší diagnózu na onemocnění štítné žlázy. První dva testy prokazují, jestli pes má nemocnou štítnou žlázu a poslední, jestli toto onemocnění má jako vrozené.

Pokud zrovna Váš pes je postižen tímto onemocněním, tak bude i nadále vykazovat typické symptomy. Samovyléčení není možné. Každopádně, se správnou léčbou, kterou určí veterinární lékař, může Váš pes pokračovat v normálním životě.