Chovatelská stanice

Při zakládání chovatelské stanice počítáme s tím, že vlastní proces trvá nejméně 3 měsíce, takže nenecháváme nic na poslední chvíli, ale začneme se zajímat o založení s dostatečným předstihem před příchodem štěňat.

Nejprve musíme vymyslet 6 názvů. Abychom se vyhnuli pozdějším komplikacím, ověříme si námi vymyšlené názvy na stránkách ČMKU  ( www.cmku.cz/index2.php?stranka=chovatelske_stanice ), ještě lépe to bude na stránkách FCI ( www.fci.be/affixes.aspx ). Pokud tam náš návrh nenajdeme, je pravděpodobné, že nám to projde na první kolo. (pozor na podobnost!).

Při výběru se nebudeme řídit srdcem, ale rozumem. Naši chovatelskou stanici bude jméno reprezentovat nejvíce a tudíž musí být lehce zapamatovatelné a musí jít těžce zkomolit. Pokud možno, vyhněte se diakritice, zahraničí ji většinou nepoužívá a vy jste jako stanice tím pádem nedohledatelní. Často se stává, že chovatelé jako šestý název už napíšou nějakou hloupost a tu potom dostanou přidělenou. Není nikde napsáno, že musí přidělit podle pořadí! Myslete stále na to, že každé vaše štěně bude vaši chovateslkou stanici uvádět. 

Vyplníme formulář, odešleme jej na ČMKU a počkáme, až nám dojde registrace. Tím dnem se stáváme chovatelskou stanicí s mezinárodně chráněným názvem.

Co dodržovat, aby jsme se stali i uznávaným názvem? To je práce nesporně těžší a delší, ne každý ji zvládne. Odchovat nějak štěňata zvládne téměř každý, ale stát se opravdu dobrým chovatelem je složitý proces. Naše odchovy musí být kvalitní, ale jen kvalita vám reklamu neudělá. Pokusíme se vypsat v bodech všechny skutečnosti, které děláme my a o kterých si myslíme, že dělají dobré jméno chovatelské stanici. Nebereme si patent na úplnost nebo na 100% správnost, ale každý nápad je pro začínající dobrým odrazovým můstkem.

 

1. Naši fenečce "pořídíme" v rámci možností, co nejlepší výstavní ocenění. Tím máme na mysli, že nám nestačí jen jedna povinná výstava, ale snažíme se dosáhnout co nejlepšího výsledku. Navíc víc rozhodčích má víc názorů!

2. Dnes to bohužel nejde bez internetu, takže alespoň základní stránky doporučujeme všem. Téměř každý potencionální zájemce na štěně se vás zeptá na stránky. Chce se podívat na fotky. Takže s tím počítáme a stránky máme nejen založeny, ale i je obnovujeme a informujeme na nich o našich záměrech, úspěších apod.

3. Výběr partnerů nemůže probíhat jen očima, ale důkladně prostujeme oba rodokmeny a hlavně se snažíme získat co nejvíce informací i o sourozencích a prarodičích. Nenecháme se ovlivnit tituly předpokládaného partnera - jen tak budeme uvažovat pragmaticky. Při výběru je nutno si přiznat nedostatky feny i psa, abychom se mohli u štěňat tomuto problému co nejvíce vyhnout.

4. Při samotném odchovu se věnujeme nejen krmení a vážení, ale sledujeme pečlivě povahu a exteriér štěňat, abychom mohli pomoci s výběrem novým majitelům. Povahově "náročnější" štěně tak můžeme nasměrovat do rodiny se zkušenostmi a naopak nebo exteriérově nadějné štěně můžeme pomoci vybrat těm, kteří chtějí začít s výstavní kariérou. Pokud se nám podaří vše dobře skloubit, budou noví majitelé spokojen a budou nám tudíž dělat reklamu.

5. Štěňata prodáváme samozřejmě odčervená, navakcinovaná, s europasem a načipovaná (klidně si zvedněte o to cenu), samozřejmostí je u nás i smlouva, ve které jsou nejen iniciály a finance, ale i práva a povinnosti obou stran.

6. Po prodeji zůstáváme s majiteli štěňat neustále v kontaktu. Zhruba třikrát do roka s nimi vyrazíme na společný víkend, kde se jim co nejvíce věnujeme. Dříve jsme využívali různých aktivit klubů a organizací, dnes je pořádáme sami, neboť s námi jezdí i majitelé štěňat - vnuků našich fen.  Víkendy nám slouží nejen k utužení vztahů, ale máme zde možnost působit na nové majitele, nenápadně je vzdělávat a radit jim. 

7. Pokud nám to situace dovolí, absolvujeme s našimi štěňaty jejich první výstavu. Ovšem všechny výstavy s nimi prožíváme a snažíme se nezapomenout na našich webových stránkách jejich výsledky prezentovat. Sice výstavu třeba vyhráli oni, ale je to reklama naší chovatelské stanice. 

 

Přejeme vám úspěšný start do chovatelského světa a máte-li dotaz, nebojte se zeptat!!

 

 

 

Diskusní téma: Chovatelská stanice

dotaz

Datum: 08.10.2013 | Vložil: eva

Dobrý večer,mám doma 5 miminek nf s pp a ráda bych si nechala poradit,jak komunikovat s potencionálními zájemci o ceně,jaké jsou aktuální ceny nf na netu,málo kde to v inzerci píší,začínám s chovem,dík za radu Eva

Přidat nový příspěvek